Home pro Muže Oblečení a vybavení šamanů

Oblečení a vybavení šamanů

by Mag

Šamani nosí oblečení, jejichž některá část obvykle napodobuje zvíře a to nejčastěji jelena, ptáka nebo medvěda. Může k němu patřit čelenka z paroží nebo pásek, do něhož jsou propíchnuta ptačí pera. Symbolická je také obuv. Ta má často podobu železných jeleních kopyt, ptačích drápů nebo medvědích tlap.

Oděv šamanů u Tofalarů, Sojetů a Darhatů zdobí vyobrazení lidských kostí a to buď žeber, paží a prstů. Šamani kmene Goldi-Ude vykonávají obřad v jediné košili a v přední a zadní zástěře, na které jsou vyobrazení hadů, ještěrů, žab a dalších zvířat.

Důležitou pomůckou šamana je buben, který má vždy jen jednu blánu. Obvykle je oválný, někdy však kulatý. Vnější strana blány a u některých národů i vnitřní strana je zdobena kresbami a to například u Tatarů z Abakanu je blána označena obrazy Horního a Dolního světa. Rukojeť má obvykle tvar kříže, někdy je však pouze jedna.

Chcete se dozvědět něco o hvězdách, osudech lidí a znameních? Jak o činských znameních, tak normálního klasického zvěrokruhu? Určitě navštivte náš blog o těchto věcech, kromě jiného. Máme pro Vás připraven například článek o znamení střelce nebo o znamení štíra.

Related Articles

Leave a Comment