Home Zdraví Máte v práci často přesčasy? Nepodceňte je!

Máte v práci často přesčasy? Nepodceňte je!

by Mag

Někdy v práci člověk nestíhá, i když si to naplánuje do posledního detailu. Nebo vás v práci zastihne náročné období, kdy se zakázky jen hrnou, času je málo a je potřeba vše uzavřít do rychle se blížícího termínu. Ať tak nebo tak, jen málokdy si člověk přesčasy vybírá sám z vlastní iniciativy. V malém množství vám mohou přinést příjemný finanční bonus, pokud je jich ale hodně, skrývá se v nich nebezpečná hrozba.

Špatný dopad přesčasů na zdraví

Mnohé studie a výzkumy se zaměřovaly na problematiku přesčasů. Francouzští vědci zjistili, že pokud pracujete přes 10 hodin denně alespoň 50 dnů v roce, máte výrazně vyšší riziko mozkové mrtvice. A to podle studie, které se účastnilo přes 140 tisíc dospělých, až o 45 procent. Což je opravdu vysoké číslo, zvlášť, kdy si uvědomíte, že se jednalo o zaměstnance mladší padesáti let. Nejde ale zdaleka jen o vyšší riziko mozkové mrtvice. Častá práce přes čas také zhoršuje mentální zdraví, přináší menší spokojenost a snížení produktivity, což jen vede k dalším a dalším přesčasům. Dále mají přesčasy vliv na horší kvalitu spánku a vyšší pravděpodobnost rozvoje nezdravého životního stylu jako je kouření, konzumace alkoholu nebo přejídání se a následné přibírání na váze. Nezanedbatelným aspektem je i to, že se z práce budete domů vracet pozdě, unavení a ve špatné náladě, takže vám nezbude energie a síla na vaše další zájmy a mimopracovní život.

Jak se negativním dopadům přesčasů bránit?

Naštěstí však je možné správnou, vyváženou stravou a pravidelným cvičením negativní dopad přílišného pracovního nasazení na zdraví zmírnit. Asi to není překvapivé, neboť se jedná o jednoduché návyky a zdravý životní styl, který obecně přispívá ke zdraví a duševní pohodě. Důležité také je si hlídat, abyste měli dost času na odpočinek a hlavně dostatek kvalitního spánku. Nejúčinnější prevence však je snažit se to s přesčasy nepřehánět a uchylovat se k nim opravdu co nejméně, jen v těch nejnutnějších případech. Raději zkuste zvýšit efektivitu ve vaší obvyklé pracovní době, nebo přemýšlet o změně zaměstnání, nabídka práce a brigád je v dnešní době široká.

Related Articles

Leave a Comment