Home Cestování Kam vyrazit na výlet? Tipy na nejkrásnější místa v ČR

Kam vyrazit na výlet? Tipy na nejkrásnější místa v ČR

by Mag

Procházky přírodou jsou skvělou příležitostí k aktivnímu odpočinku a příjemně strávenému času s rodinou či přáteli. Čerstvý vzduch, zpěv ptáků, vůně vzácných rostlin a výhledy na lesy či romantická skaliska zajistí zasloužený relax například po náročném týdnu. Jaké přírodní rezervace či zajímavosti skýtá malebná česká krajina?

Česká republika nabízí nespočet možností pro jednodenní i delší výlety. Většina turistických cílů je navíc velmi dobře dostupná autem či autobusem a není tedy třeba žádného složitého plánování. Kdo dává přednost železniční dopravě, může využít Včasnou jízdenku Českých drah, s níž lze výhodně cestovat mezi vybranými českými městy. A do jakých oblastí se v ČR vydat, aby byl výlet skutečně nezapomenutelný?

Rezervace Adršpašsko-teplické skály

Skalní město ve východních Čechách je lákadlem pro turisty z celé Evropy. Jedná se o pravděpodobně nejvyhledávanější přírodní zajímavost v celé republice, a kdo se sem rozhodne vyrazit, měl by v okolí určitě strávit více než jeden den. Díky mnoha turistickým stezkám se lze vydat do nejkrásnějších koutů pískovcových skal a užít si pohled na přírodní unikáty, mezi něž patří skalní útvar Milenci, Homole cukru, Džbán, Krkonošova lenoška nebo Sloní náměstí. Za zmínku stojí také zatopená pískovna Adršpach s průzračně čistou vodou, po níž se lze plavit v zapůjčené loďce. Cesta k ní je poměrně náročná, kdo se ji však rozhodne absolvovat, může očekávat skutečně jedinečný zážitek.

Koněpruské jeskyně a stezka Zlatý kůň

Koněpruské jeskyně, jeden z nejdelších jeskynních systémů u nás, skrývají různá tajemná zákoutí pod povrchem země. Patří mezi ně například část zvaná Mincovna, jež ve středověku sloužila k padělání husitských haléřů. Na jihovýchodním úbočí tohoto skalního útvaru začíná naučná turistická trasa Zlatý kůň, která představuje ideální příležitost pro celodenní výlet v okolí Prahy. Stezka vede chráněnými oblastmi Zlatý kůň a Kobyla a informuje o nejrůznějších zajímavostech blízkého okolí. Během procházky lze vidět například velkolom Čertovy schody, Císařský lom či Houbův lom.

Národní přírodní rezervace Drbákov

Přírodní rezervace Drbákov a přilehlé Albertovy skály patří k nejkrásnějším místům středního povltaví. Oblast zahrnuje prosluněné stráně a strmé skály, které se tyčí podél pravého břehu Vltavy naproti obci Smilovice. Pro pěší výlet lze v této lokalitě využít přibližně 7 kilometrů dlouhou naučnou stezku, jež vede převážně vysokohorským terénem. Trasa poskytuje překrásné výhledy na údolí nejdelší řeky ČR a seznamuje návštěvníky se zajímavostmi v okolí.

Vršky skal v přírodní rezervaci Drbákov poskytují krásný výhled na údolí řeky Vltavy.

Vodopády u Odlezelského jezera

Nejmladší jezero na českém území, Odlezelské jezero, vzniklo koncem 19. století v období dešťů s mimořádným srážkovým úhrnem. Je obklopeno stejnojmennou přírodní památkou, jejímž účelem je ochrana místního geologického fenoménu – pozůstatků arkózovitých pískovců z období prvohor. Odlezelské jezero, které aktuálně patří mezi nejkrásnější jezera v ČR, v důsledku zanášení během několika desítek let zcela zanikne. Pod jeho severní hrází se nachází kaskáda vodopádů tvořená Mladotickým potokem, která skýtá opravdu unikátní podívanou.

Labský důl a Pančavský vodopád

Ledovcové údolí Labský důl najdeme v Krkonošském národním parku nedaleko pramene řeky Labe. Díky působení ledovce zde vznikly několikametrové morénové valy, které v závěrečné části údolí střídají Labské jámy lemované vysokými skalisky. Na kráse tomuto místu přidává Pančavský vodopád, jenž dosahuje výšky 200 metrů a je tak nejvyšším vodopádem u nás. Oblastí vede několik turistických tras, z nichž nejoblíbenější je stezka po hraně Labského dolu na Zlaté návrší, k mohyle Hanče a Vrbaty. Právě odtud si lze užít překrásný výhled na Pančavský vodopád a Labe s mnohočetnými meandry. Není divu, že se právě Labský důl řadí k nejvyhledávanějším místům české části Krkonoš.

Related Articles

Leave a Comment