Home Zdraví K zubaři s radostí

K zubaři s radostí

by Press Express Jana

Patříte k těm, kteří mají z návštěvy stomatologa hrůzu, takže se jí vyhýbají, jak to jen jde? Proč byste neměli zanedbávat prevenci a proč se návštěvy u zubaře vlastně nemusíte bát? Zubař vám totiž dokáže významným způsobem pomoci.

Proč chodit na prevenci

Není nic méně příjemného než se do ordinace vypravit v okamžiku, kdy už vás zuby bolí, navíc se strachem. V ČR přitom zdravotní pojišťovna hradí preventivní prohlídky. Vyrazit byste proto měli dvakrát ročně, případně se řídit právě doporučením lékaře. Jen tak máte záruku, že případné problémy budou odstraněny včas a vás nečeká bolestivý a finančně náročný zákrok.

Koledujete si tak především o rozvoj zubního kazu a parodontitidy. Zpočátku se tato onemocnění ohlásí „pouze” bolestí, případně problémy s přijímáním potravy. V krajním případě však mohou vést až ke ztrátě chrupu. I se strachem z pravidelné návštěvy stomatologie však umíme účinným způsobem bojovat. Jak?

Jak překonat strach

Základem je citlivý přístup. Strach je poměrně přirozenou reakcí a trpí jím dokonce většina lidí. Nezbytné tak je udělat si na pacienta dostatek času a komunikovat s ním. Lékař by vám měl umožnit pocit kontroly nad situací a respektovat vaše potřeby. Pomůže dohodnuté gesto, kterým signalizujete, které úkony jsou pro vás již mimořádně nepříjemné.

A pro zvláště úzkostlivé pacienty má moderní medicína dobrou zprávu. Opravdu není nutné trpět. Uchýlit se můžeme jednak k aplikaci znecitlivující injekce a jednak i k analgosedaci. Při ní dojde k utlumení a zklidnění. Zpravidla se užívá u dětí, kterým lze jen obtížně vysvětlit, že je potřeba, aby spolupracovaly, ale není problém ji aplikovat též u dospělých. Zvláště náročné zákroky pak probíhají v celkové anestezii.

Kde prevence nestačí

Cílem stomatologické péče tedy je udržet chrup pokud možno co nejdéle zdravý. Nicméně na kazivost zubů mají vliv například i některá onemocnění, případně může dojít ke ztrátě zcela zdravého zubu například úrazem. Potom nastupuje tzv. zubní protetika. Jejím úkolem je vytvoření zubních náhrad. Známe dva druhy – ty, které jsou snímatelné a fixní. Nahradit se dá část zubu, kdy se například ten vlastní zlomí, případně i zub celý, přičemž zubní implantátyjsou od původního chrupu téměř k nerozeznání.

Related Articles

Leave a Comment