Home Bydlení Jak předejít vodnímu kameni

Jak předejít vodnímu kameni

by Mag

Toto téma bude určitě zajímat hodně lidí, protože řada z nás, když si doma pustí z kohoutku vodu, moc dobře ví, že ačkoliv je voda pitná – má problém s tvrdostí, která se podepíše jak na zdraví člověka, tak domácích spotřebičích. Ačkoliv existuje spousta návodů, jak se vodního kamene zbavit je mnohem lepším řešením vytrhnout problém i s kořenem.

Co přesně znamená pojem „tvrdá voda“

Tvrdá voda obsahuje zvýšené množství minerálů (hořčíku a vápníku). Jak poznat, že je voda tvrdá? Pokud chcete provést rychlý test, stačí použít mýdlo a vodu. Pokud málo pění, je to náznak tvrdé vody. Většinou to však poznáte po čase, až vám začne odcházet varná konvice plná usazenin, pračka či myčka nádobí.

Lepšího výsledku se vám však dostane pomocí papírku (testeru), který vložíte do vody a na barevné škále za chvíli uvidíte, jak moc tvrdou vodu máte. Nejviditelnější důkaz je však vodní kámen. Nejenže ničí spotřebiče, ale ještě zanáší topné těleso, takže snižuje energetickou účinnost. Dalším důkazem o tom, že máte problém s tvrdou vodu je ten, že snižuje účinnost pracích a mycích prostředků, kdy vám kupříkladu na skleničkách z myčky zůstanou viditelné zaschlé kapky. Tvrdá voda nedělá dobře ani kloubům a kostem, pokud ji pijete a nesvědčí ani vašim vlasům a pokožce.

Jak si poradit s tvrdou vodou?

V podstatě existuje několik způsobů, jak si pomoci. Můžete si koupit konvici s filtrem a vodu používat k pití a pro vaření v rychlovarné konvici i pro normální vaření. To však neřeší koupání a nechrání to další spotřebiče. Jediným a skutečně komplexním a účinným řešením je měnit složení vody, což se provádí ideálně iontovou výměnou. O co jde? Iontová výměna představuje proces využívaný k změkčení vody, kdy dochází k výměně iontů vápníků a hořčíku za nezávadné ionty sodíku.

Related Articles

Leave a Comment