Home Rady a návody Jak naučit psa chodit na vodítku?

Jak naučit psa chodit na vodítku?

by svet zeny

Naučit psa chodit na vodítku bývá pro jeho majitele mnohdy výzvou. Někteří psi to pochopí poměrně rychle, s jinými to však může být opravdu boj. Proto vám přinášíme tento článek plný užitečných rad, které vám toto těžké období výcviku snad alespoň trochu usnadní.

Kdy vzít psa poprvé na vodítko?

Zde je dobré se řídit jedním známým rčením – „starého psa novým kouskům nenaučíš“. Zkrátka, čím dříve psa naučíte na vodítku chodit, tím lépe. Vždy začínejte už od štěněte, pokud je to samozřejmě možné. Důležité je však vědět, že štěně by nemělo chodit ven dříve, než bude plně naočkované. Můžete proto předem s tréninkem začít již doma.

Jak trénovat chůzi na vodítku doma?

Připněte štěněti vodítko přesně tak, jak ho bude později nosit i venku. Následně se procházejte po bytě a snažte se, aby vás následovalo. Pokud tak učiní, dejte mu nějakou dobrotu. Pokud ne, snažte se pozornost štěněte strhnout na sebe – není vhodné, aby se příliš zaobíralo vodítkem připnutým ke krku. Mluvte na něj, volejte ho veselým hlasem k sobě a dříve či později se určitě vydá za vámi. Pokud by mělo stěně příliš velký problém si na vodítko zvyknout, nechte mu po celý den na krku obojek. Vodítko samozřejmě odepněte, ale obojek mu nechte na krku, aby mělo šanci si na něj pořádně zvyknout.

První procházky venku

Než vůbec vyrazíte ven, ujistěte se, že je vodítko řádně připnuté. Štěňata jsou plná energie, navíc se snadno vylekají a mohou se tak poměrně jednoduše vytrhnout. Také si nezapomeňte vzít s sebou na procházku sáčky na psí exkrementy – určitě se budou hodit. Štěně bude zpočátku na vodítku chodit velmi chaoticky – půjde, kam se mu zachce a bude vás neustále tahat. Ve chvíli, kdy vás zatahá, netahejte ho násilím zpět k sobě. Zastavte se a počkejte, až se k vám vrátí sám. Když tak učiní, odměňte ho pamlskem. Díky tomu pochopí, že má při cestě vždy následovat vás, nikoliv si určovat směr sám. Určitě ho odměňte pamlskem také tehdy, když se venku poprvé vyprázdní. Někdy může být pro stěně totiž problém pochopit, že právě to je účel venčení. Nakonec po svém mazlíčkovi nezapomeňte pomocí sáčku na psí exkrementy samozřejmě také uklidit.

Related Articles

Leave a Comment